Daniel (Dama dama)
Daniel podobny jest z budowy do jelenia, jednak w zadzie jest wyższy niż w barku - odwrotnie niż jeleń. Szyję ma krótką i fałdzistą, badyle krótkie, a poroże rozchylone na boki. Suknia daniela w lecie jest rudobrązowa. W zimie przybiera kolor brudno brązowy, na bokach tułowia są liczne, rozsiane białe cętki. W zimie cętki są słabiej widoczne niż w lecie. Przez grzbiet ciągnie się ciemna pręga przez cały rok. Pierś od przodu, badyle i podbrzusze są popielate, w okolica ogona ma białawe lustro okolone ciemniejszą obwódką. Kwiat około 20 cm, z wierzchu czarny, znajduje się w ciągłym ruchu. Łyżki daniela, stojące w bok, są w środku porośnięte jaśniejszym włosem. Cielęta mają suknię czerwono rdzawą. Cętki rozsiane są zarówno po bokach jak i grzbiecie tułowia. Poroże daniela (łopacza) jest charakterystyczne i wyróżnia się dość osobistym kształtem. W połowie wysokości rozpoczyna się łopatą, od przodu gładką a z tyłu z sękami. Poroże nie ma odnogi nadocznej, tylko oczniak i opierak, a potem łopatę.
Byki osiągają znacznie większe wymiary ciała i tuszę niż łanie, pomimo tego, że masa tuszy nowonarodzonych cieląt jest jednakowa, bez względu na ich płeć. Byk daniela osiąga w kłębie wysokość ok. 80 cm, długość ok. 140 cm i masę 60÷70 kg. Poroże ma masę do 4 kg. Łania jest znacznie mniejsza od byka i osiąga masę 30÷35 kg. Górna granica wieku daniela wynosi ok. 20÷25 lat. Daniel pomimo dość ciężkiej budowy świetnie skacze i potrafi bez trudu pokonywać przeszkody, nawet dwumetrowej wysokości.
Daniel jest zwierzęciem gromadnym. W lecie, w okresie łojnym młode byki, łanie i cielęta chodzą razem, a stare byki w odrębnych, małych chmarach. Chmarę byków zawsze prowadzi najmocniejszy, a więc inaczej niż u jeleni. Daniel ma charakterystyczny sposób poruszania się. W biegu skacze od razu na cztery nogi podobnie jak koza domowa i dlatego jest trudny do strzału w ruchu. Bekowisko rozpoczyna się w połowie października i trwa do połowy listopada. W okresie rui byk stadny prawie nic nie żre i przez to traci wiele ze swojej wagi. W tym czasie wydziela silny odór. Krycie łań następuje w tzw. rujowiskach; tj. w wcześniej wykopanych wgłębieniach w ziemi. W okresie rui byk wydaje chrapliwy głos podobny do beczenia. Beczenie to rozpoczyna się już w godzinach południowych. Łania nosi płód ok. 33 tygodni (230 dni). W czerwcu lub na początku lipca, wydaje na świat jedno lub dwa cielęta. Matka karmi je do grudnia. Zdolność rozrodu osiąga w drugim roku życia.
Daniel jest roślinożerny; żywi się .więc głównie trawą, liśćmi, ziołami i zbożem, w mniejszym stopniu pędami drzew i krzewów, ponadto korą drzew liściastych i iglastych. Bardzo chętnie je owoce drzew liściastych, jak żołędzie, bukiew i kasztany, a także grzyby. Daniel spałuje mniej niż jeleń i w ogóle czyni mniejsze szkody w lesie. W polu jednak szkody wyrządzone przez daniele są często większe, gdyż chętnie wychodzi na żer w pole i wydeptuje uprawy.
W granicach naszych obwodach łowieckich, daniele praktycznie nie występują.